» » همراهی برنامه «تسنیم» رادیو قرآن با پویش «#روضه‌_های_خانگی»

به گزارش ایکنا، مجله صبحگاهی «تسنیم» رادیو قرآن در برنامه امروز، سوم شهریورماه، با پویش روضه‌های خانگی همراه شد و ارتباط تلفنی با حجت‌الاسلام والمسلمین حسین شاکری‌مزینانی، دبیر ستاد پویش روضه‌های خانگی، برقرار کرد.

حجت‌الاسلام شاکری مزینانی ضمن آرزوی قبولی طاعات و عبادات مردم شریف ایران در ایام ماه محرم‌الحرام، اظهار کرد: در سازمان قرآنی دانشگاهیان کشور، وابسته به جهاددانشگاهی، همراه با همکارانمان در خبرگزاری ایکنا، برنامه‌ریزی برای اجرای مراسم مطلوب در ماه محرم را از اواخر تیر آغاز کردیم.

وی ادامه داد: در این راستا، نشست‌های مختلفی با مجموعه کادر درمان، مداحان و نیز روحانیون برگزار و در نهایت نیز تصمیم بر آن شد که با توجه به شرایط ویژه امسال و شیوع کرونا در کشور، بهتر است به سمت زنده کردن یک سنت دیرینه، احیای روضه‌های خانگی، حرکت کنیم. در این پویش که تمامی مقاطع سنی از خردسال گرفته تا سالخوردگان را نیز پوشش می‌دهد، برنامه‌های مختلفی وجود دارد. همچنین، مسابقه‌ای در نظر گرفته شده است که برای مثال پسران خردسالان با ارسال فایل مداحی خود در منازل و دختران خردسال نیز با ارسال فایل دکلمه‌های خود با موضوع محرم می‌توانند در این مسابقه شرکت کنند.

شاکری تصریح کرد: برای دانشجویان، که مخاطب اصلی سازمان قرآنی دانشگاهیان کشور در این پویش هستند، نیز مسابقه در رشته‌های تولید پادکست، نقاشی، نقاشی‌خط، تایپوگرافی، عکاسی و خوشنویسی برگزار می‌شود. این افراد می‌توانند عکس‌های فضای منزل خود را ارسال و در مسابقه شرکت کنند. علاقه‌مندان تا ۲۶ مهرماه فرصت دارند که آثار خود را به مسابقه پویش روضه‌های خانگی ارسال کنند و در نهایت پس از داوری فایل‌های ارسالی، آثار برتر معرفی خواهند شد. همچنین، برنامه ویژه‌ای برای دانشجویان نوخانه، که طی یک یا دو سال گذشته ازدواج دانشجویی داشته‌اند، تعیین شده است که طی اجرای آن پرچم تبرکی برای ایشان ارسال می‌شود. دانشجویان عزیز می‌توانند با ارسال جمله «لبیک یا حسین» به شماره ۱۰۰۰۰۰۱۱۴ در این برنامه شرکت کنند تا این پرچم تبرکی برایشان ارسال شود.

مسئول ستاد پویش روضه‌های خانگی اظهار کرد: محتوای برنامه پویش روضه‌های خانگی شامل تلاوت قاریان ممتاز کشور است که تلاوت، ارائه نکات و تفسیر آیات ارائه شده، احکام، پاسخگویی به شبهات، بیان فضیلت یاران حضرت اباعبدالله(ع) و در نهایت مقتل‌خوانی و روضه‌خوانی مختصر به مدت ۳۰ دقیقه را دربرمی‌گیرد. علاقه‌‎مندان می‌توانند هر شب از ساعت ۲۲:۳۰ از طریق سایت isqa.ir و نشانی‌های iqnanews@ و isqa.ir@ در شبکه اینستاگرام از محتوای این بسته استفاده کنند. این برنامه محدود به دهه اول ماه محرم نخواهد بود و با هماهنگی واحدهای مختلف جهاددانشگاهی در استان‌های مختلف، نشست‌های علمی مختلفی برای دهه دوم ماه محرم تدارک دیده شده است که برگزار خواهد شد.

وی ادامه داد: امسال با توجه به شرایط کنونی جامعه و شیوع بیماری کرونا و تحمیل محدودیت‌هایی در عزاداری ماههای محرم و صفر، ضرورت توجه به روضه‌های خانگی بیش‌ از پیش نمایان شد، چراکه برخی از عزاداران حسینی به دلایل مختلف مانند حفظ سلامتی خود و دیگران، کهولت سن و یا بیماری و ... امکان حضور در مجالس عمومی برایشان فراهم نیست و دل‌تنگ روضه‌ اباعبدالله(ع) هستند؛ بر همین اساس سازمان قرآنی دانشگاهیان کشور با همکاری ایکنا، برای ترویج سنت حسنه روضه‌های خانگی و به‌ منظور تعظیم شعائر الهی، اقدام به راه‌اندازی این پویش کرده است.

محتوای پویش

پخش محتوای پویش روضه‌های خانگی شامل قرار عاشقی(لبیک یا حسین)، تلاوت قرآن با صدای قاریان ممتاز و بین‌المللی و تدبر در آیات، سخنرانی(بیان فضیلت‌های شخصیت‌های والای کربلا)، پاسخ به شبهات، مقتل‌خوانی، روضه و مداحی، عکس‌نوشته، بیان احکام و... از پنجشنبه، ۳۰ مردادماه، آغاز شد. بسته محتوایی پویش روضه‌های خانگی رأس ساعت ۲۲:۳۰ از طریق سایت isqa.ir و نشانی‌های iqnanews@ و isqa.ir@ در شبکه اینستاگرام بارگذاری می‌شود.

این پویش با اولویت زحمت‌کشان کادر درمان کشور و زوج‌های دانشجویی که اولین محرم زندگی مشترک خود را می‌گذرانند، پرچمی مزین به نام اباعبدالله الحسین(ع) را ارسال می‌کند. علاقه‌مندان با ارسال پیامک «لبیک یا حسین» به سرشماره ۱۰۰۰۰۰۱۱۴ می‌توانند، مشارکت خود را در این پویش اعلام کنند.

فراخوان دریافت آثار

همچنین علاقه‌مندان می‌توانند آثار خود را در رشته‌های پادکست، ویدئو، نقاشی، نقاشی‌خط، خوشنویسی، تایپوگرافی و عکاسی به دبیرخانه پویش به نشانی rozeh.isqa.ir ارسال کنند و یا برای دریافت اطلاعات بیشتر با شماره ۶۶۴۰۲۸۸۲-۰۲۱ تماس گیرند. آخرین مهلت ارسال آثار به دبیرخانه نیز ۲۶ مهرماه سال جاری اعلام شده است.

یادآور می‌شود، مجله صبحگاهی «تسنیم» با رویكرد اطلاع‌رسانی همراه با بخش‌هایی متنوع، شنبه تا چهارشنبه هر هفته از شبكه رادیویی قرآن به صورت زنده تقدیم شنوندگان می‌شود. این برنامه از ساعت ۶:۳۰ تا ۸ به تهیه‌کنندگی مسعودرضا خالقی و با اجرای محمدهادی صلح‌جو و هادی ربیعی از رادیو قرآن موج اف ام ردیف ۱۰۰ مگاهرتز پخش می‌شود.
  

99/06/3